סדרת "אל תוך השיר" בתאטרון גבעתיים

2024-2025

'אֶל תּוֹךְ הַשִּׁיר' עם ד"ר אבי אלון
סדרת הרצאות על גדולי המשוררים בארץ ובעולם
סדרת הרצאות מרחיבות דעת, מעוררות השראה ומרוממות רוח על כמה מגדולי המשוררים והמשוררות בארץ ובעולם. כל הרצאה מלווה בקטעי וידאו נדירים וחומרי ארכיון מרתקים. יחד נצא למסע אל תוך קסם המילים של השירים האלמותיים וסיפור החיים המרגש של כל אחד מהיוצרים הבאים:

1. לאונרד כהן: האור מבעד לסדקים (4.12.24)
הצטרפו למסע בין מילים ויבשות, אל תוך עולם ההשראה והיצירה של לאונרד כהן. בהרצאה מרתקת ומעמיקה על אחד מגדולי המוזיקאים והמשוררים של זמננו, נכיר את סיפור חייו המרתק, מהילדות במונטריאול למשפחה יהודית, דרך האי היווני שטוף השמש והסמים, ביקוריו השערורייתיים בישראל, הפרישה למנזר בודהיסטי ועד לכיבוש פסגת הפולק־רוק העולמית. יחד נצלול אל תוך השירים הגדולים שלו ונגלה את הסיפורים האישיים מאחוריהם. נחשף גם לנפשו הרגישה והסדוקה ששיקפה את הסדקים העמוקים בעולמנו, אך כפי שכתב כהן בשירו 'המנון': "יש סדק בכל דבר, וכך נכנס האור״

2. "אִי יָרֹק בַּיָּם" – הרצאה על שירתו וסיפור חייו של יהונתן גפן (8.1.25)
"הנסיך הקטן", "מקום לדאגה", "יהיה טוב", "איך שיר נולד", "האישה שאיתי", "אתם זוכרים את השירים", "יהונתן סע הביתה". יהונתן גפן הוא משורר, פזמונאי, סטיריקן, עיתונאי ומחזאי שיצירתו שזורה באופן עמוק בסיפור חיינו האישי והלאומי. במהלך ההרצאה (המלווה בשפע של הקרנות נדירות של ראיונות וקטעי מוזיקה) נצא יחד למסע בזמן, מילדותו המורכבת בנהלל בצל הדוד האגדי משה דיין, דרך חיי הפרא של חבורת לול בתל אביב של שנות ה 70, תוכניות הסאטירה הנשכניות, אלבום המופת "הכבש השישה עשר" ועד למשברים הנפשיים ורגעי הבדידות הקשים כאשר העוגן היציב ביותר שליווה את חייו הוא אהובתו הגדולה והנאמנה ביותר – השפה העברית ואמנות הכתיבה.

3. "יֵשׁ לִי בָּמָה בָּרֹאשׁ" – יונה וולך, שירתה ודרמת חייה (5.2.25)
"תהילה! תהילה! תהילה!", כך ענתה יונה וולך בת ה 19, כשנשאלה על ידי חברתה מה הן שלוש המשאלות הגדולות שלה. באמצעות השירה שלה ואורח חייה הפרועים, וולך ניפצה כל גבול אפשרי וחתרה תחת המוסכמות החברתיות, התרבותיות והלשוניות של תקופתה. אפשר לאהוב אותה, אפשר לשנוא אותה, אבל אי אפשר להישאר אדישים אליה ואל שירתה הכל כך ייחודית. בהרצאה מרתקת נחזור לסיפור חייה ולשיריה של משוררת שכמה מבכירי חוקרי השירה בארץ הגדירו אותה כאחת המשוררות החשובות והמקוריות בעולם במאה העשרים.

4. "אֲחָדִים אוֹהֲבִים שִׁירָה" – שירתה וחייה של כלת פרס נובל ויסלבה שימבורסקה (5.3.25)
בשפה פשוטה אך לא פשטנית, בשנינות אירונית אך מלאת חמלה, הצליחה המשוררת הפולניה ויסלבה שימברוסקה לגעת בלבבות של מיליונים ולהזכיר לעולם עד כמה השירה חיונית לנפש האדם. במהלך הרצאה מקיפה, עשירה, מרגשת ומרחיבת תודעה, נצלול אל תוך שיריה המרתקים ונחשוף את הפילוסופיה ההומנית החכמה המסתתרת מאחוריהם.

אודות המרצה:
ד"ר אבי אלון, חוקר ומרצה על שירה עברית, בעל פינה קבועה ברדיו 103fm על הסיפורים מאחורי השירים ומייסד קבוצת הפייסבוק 'אל תוך השיר' המונה מעל 16,000 קוראים.
04.12.2024 | יום רביעי | 20:30
תאטרון גבעתיים

להזמנת ההרצאה לארגון או לסלון ביתכם